Fundusze w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży

W związku z rozpoczęciem naboru wniosków do Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży – nowego programu, którego głównym celem jest wspieranie bezpośrednich kontaktów i współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu państw prosimy o zapoznanie się z informacją o projekcie i rozważenie w nim uczestnictwa, bądź o powiadomienie podmiotów/organizacji z terenów miast i gmin potencjalnie zainteresowanych uczestnictwem i spełniających warunki udziału. Wnioski przyjmowane będą do 5 sierpnia br.

O projekcie:
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży pozwala zdobyć środki na realizację wymian i spotkań młodzieżowych, seminariów przygotowawczych i kontaktowych, projektów informacyjno-promocyjnych. Celem finansowanych inicjatyw jest m.in. poznanie kultury i tradycji oraz historii obu krajów, obalenie stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami projektów.
Projekty, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu 2016 muszą zostać zrealizowane do 18 listopada 2016 r. Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków realizacji polsko-ukraińskich projektów współpracy młodzieży w 2016 r. są dostępne na stronie:
http://www.wymianymlodziezy.frse.org.pl/
W przypadku braku odpowiedniego partnera spełniającego warunki programu Stowarzyszenie dzięki uprzejmości Pani Prezes Fundacji Civis Polonus - Joanny Pietrasiak i jej kontaktów z organizacjami (jak np.  organizacją non-profit Zhmerinka, Vinnyts'Ka Oblast', Ukraine - praca z ukraińską młodzieżą) skupiającymi młodzież i zajmującymi się sprawami młodzieży po ukraińskiej stronie jest w stanie pomóc w nawiązaniu kontaktów z partnerem ukraińskim - niezbędnym do złożenia wniosku i do skutecznej realizacji projektu wymiany.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Sekretariatem Stowarzyszenia pod adresem zuchowski@eurobalt.org.pl lub sekel@eurobalt.org.pl
Program ten może być przydatny nie tylko do podjęcia wspólnych działań z podmiotami i organizacjami z gmin członkowskich Stowarzyszenia reprezentujących mniejszość ukraińską i dysponujących szerokimi kontaktmi po południowo-wschodniej stronie granicy. To również szansa na ożywienie kontaktów w ramach prac nad wspólnym projektem pomiędzy gminami Stowarzyszenia, a ich miastami partnerskimi po ukraińskiej stronie poprzez wzajemne kontakty związane z wspólną wymianą młodzieży.
W załaczeniu:
- wzór wniosku do Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży


Informacje o programie:
Projekty
W ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży ogłasza się konkurs  na rok 2016, w ramach którego można dofinansować projekty:
wymiana młodzieżowa;
seminaria przygotowawcze i kontaktowe;
spotkania młodzieżowe;
projekty informacyjno-promocyjne (projekty informacyjne, promujące i upowszechniające dobre praktyki, publikacje).
Termin realizacji projektów
Projekty składane w ramach konkursu wniosków muszą zostać zrealizowane od 12 września do 18 listopada 2016 roku. Rozliczenie projektu musi zostać zamknięte do 31 grudnia 2016 r.


Zasady szczegółowe
czas trwania projektów: minimum 5 dni, z wyłączeniem podróży
wiek uczestników: 14-35 lat, osoby pracujące z młodzieżą niezależnie od wieku
liczba uczestników: minimum 10 osób, po 5 z każdego kraju, plus liczba opiekunów zgodnie z prawem Polski/Ukrainy
miejsce projektu: Polska, Ukraina
wizyta przygotowawcza: 2-4 dni roboczych, maksymalnie 6 osób, po 3 z każdego kraju


Termin i miejsce składania wniosku
Każdy wniosek musi zostać przesłany poprzez system www.online.frse.org.pl oraz w wersji papierowej (drukowanej z systemu), podpisanej przez odpowiednie osoby do dnia 5 sierpnia 2016 r.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
ul. Mokotowska 43
00-551 Warszawa
z dopiskiem PURWM 2016
Kto może złożyć wniosek?
Wnioski składać mogą organizacje, których działalność skierowana jest do młodzieży – mogą być to organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne (wnioskodawcami nie mogą być jednak podmioty komercyjne).
Oprócz młodzieży uczestnikami projektów mogą być również osoby pracujące z tą grupą wiekową. Polskie organizacje będą występować o uzyskanie wsparcia finansowego do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a ukraińskie – do Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.


Priorytety
Każdego roku określane będą priorytety, które wraz z celami ogólnymi Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, będą określać specyfikę tematów podejmowanych w projektach. W tym roku priorytetami są: wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi; wspieranie aktywnych postaw obywatelskich; odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz współczesnych relacji obu narodów; włączanie osób z mniejszymi szansami we wspólne inicjatywy; upowszechnianie wartości europejskich i doświadczeń współpracy euroatlantyckiej.

Priorytety Rady
Wszystkie projekty dofinansowane w ramach Rady powinny opierać się na corocznie określanych priorytetach. To one, wraz z celami ogólnymi Rady, wyznaczają główne tory projektów i nakreślają specyfikę tematów, uwzględniając potrzeby edukacyjne, kulturowe i społeczne współpracy polsko-ukraińskiej.
W roku 2016 priorytetami są:
wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych osób;
włączanie młodzieży z mniejszymi możliwościami we wspólne inicjatywy;
upowszechnianie wartości europejskich i doświadczeń współpracy euroatlantyckiej.
wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży;
odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.


Wnioskodawcy
Najważniejszymi adresatami Funduszu są młodzi ludzie i osoby pracujące z młodzieżą – uczestnicy projektów.
Wnioski mogą być składane przez zarejestrowane zgodnie z prawem Polski lub Ukrainy podmioty, których działalność skierowana jest do młodzieży. Mogą to być organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i publiczne. Wnioskodawcami nie mogą być podmioty komercyjne. Niniejsze przepisy stosuje się odpowiednio do organizacji partnerskich.
Środki finansowe przyznane przez narodowe instytucje zarządzające nie mogą przynosić zysków podmiotom realizującym projekt ani stanowić ich dochodu.
Projekt składany przez wnioskodawcę w konkursie może być złożony tylko w jednej narodowej instytucji zarządzającej.
Podmioty zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składają wnioski w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Podmioty zarejestrowane na terytorium Ukrainy składają wnioski w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy.
W projekcie muszą wziąć udział minimum dwa podmioty, po jednym z każdego kraju.
Wnioskodawca występuje w konkursie o finansowanie całego projektu.
Niezależnie od miejsca realizacji projektu wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie dla wszystkich organizacji występujących w projekcie.
W przypadku szkół publicznych oraz innych podmiotów nie posiadających osobowości prawnej, a których organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego, ważne jest aby organ wiedział o staraniach się instytucji mu podległej o dofinansowanie z Funduszu oraz aby we wniosku odnotować fakt posiadania organu prowadzącego (część II wniosku).
Jak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów - wszystkie jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, które nie posiadają osobowości prawnej (m. in. szkoły publiczne, centra kultury i inne, dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli) nie mają prawa otrzymywania bezpośrednio na swoje konta, ani także samodzielnego ubiegania się o środki finansowe.

Organizacja partnerska
Wnioskodawca musi posiadać ukraińską organizację partnerską, wraz z którą przygotuje i zrealizuje projekt. Organizacja partnerska musi wypełnić część III wniosku, tj. „Deklarację partnerską”, która obowiązkowo musi zostać dołączona do wniosku w wersji oryginalnej lub w postaci faksu/skanu potwierdzonego za zgodność z oryginałem. Wnioskodawca może posiadać więcej niż jedną organizację partnerską.
Formularz wniosku
Każdy projekt powinien zostać złożony w systemie www.online.frse.org.pl oraz w wersji papierowej (drukowanej z systemu), podpisanej przez odpowiednie osoby. System online zostanie uruchomiony najpóźniej w dniu 8 lipca.


Dokumenty dodatkowe
Każda organizacja jest zobowiązana dołączyć do wniosku następujące dokumenty potwierdzające status prawny:
organizacje pozarządowe: aktualny statut, aktualny wyciąg z KRS oraz oświadczenie o nadaniu NIP;
instytucje publiczne: uchwała lub decyzja mająca moc prawną bądź inny oficjalny dokument odnoszący się do danej instytucji publicznej, potwierdzający dane osoby upoważnionej/osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań finansowych, statut oraz oświadczenie NIP wnioskodawcy oraz ewentualnie organu prowadzącego, jeżeli występuje

 

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk
Association of Polish Communes Euroregion Baltic
82-300 Elbląg
ul. Stary Rynek 25 POLSKA

 

wprowadził: administrator

Kalendarium wydarzeń

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona prowadzona przez Lokalną Grupę Działania "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej"

Hosting zapewnia:
SOFTEL