• Sieć Dziedzictwa Kulinarnego rośnie w siłę...

    2019-01-23 12:38:42

    Dziedzictwo Kulinarne 2019

     

    Do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle dołączyły kolejne cztery podmioty, w śród których jest producent miodu z obszaru LGD "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej".
    W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie prestiżowych certyfikatów.

     

    Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest ideą promującą produkcję i sprzedaż lokalnej i regionalnej żywności. Służyć ma spełnianiu życzeń konsumentów, zwiększaniu współpracy pomiędzy lokalnymi producentami żywności a restauracjami, a także wymianie wiedzy pomiędzy regionami członkowskimi. Ważne jest również promowanie rozwoju żywności, do produkcji której wykorzystywane są lokalne zasoby surowcowe.

     

    Pomysł powołania Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego rozwinął się i został wcielony w życie w południowo-wschodniej Skanii w Szwecji i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r. Projekt szybko spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców i skandynawskich władz samorządowych, a także ze strony innych regionów europejskich, których ambicją było zaoferowanie mieszkańcom i turystom regionalnej żywności.

     

    W Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego zrzeszonych jest obecnie 46 regionów z 13 państw europejskich. Województwo warmińsko-mazurskie jest pierwszym regionem polskim, które przystąpiło do tego projektu. Pełne członkostwo uzyskało w dniu 21 października 2005 r. Oprócz Warmii i Mazur do sieci należą: województwo opolskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie oraz małopolskie.

     

    Regionalna sieć Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle zrzesza obecnie 139 członków. Jest to jedna z największych sieci w całej Europie i jednocześnie największa na poziomie krajowym. Istotną rolę odgrywa powiązanie (sieciowanie) regionalnych producentów surowców, przetwórców żywności i podmiotów zajmujących się gastronomią, tworząc fundamenty funkcjonowania rynku lokalnego w dziedzinie produkcji surowców rolnych, żywności i usług gastronomicznych oraz sprzyjając rozwojowi bezpośredniej sprzedaży. Przekłada się to na kształtowanie lokalnego i regionalnego rynku pracy.

     

    Lista podmiotów, które odebrały certyfikat członkostwa:

    Przeczytaj więcej ...
  • Wesołych Świąt

    2018-12-21 12:11:41

    kartka świąteczna

     

    Zdrowych, radosnych i spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku życzą: członkowie zarządu oraz pracownicy biura LGD "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej"

     

    wprowadził: administrator

  • Gmina Frombork z unijnym dofinansowaniem na infrastrukturę uzdrowiskową

    2018-12-20 11:58:03

    logo RPO WiM

     

    Zarząd Województwa  Warmińsko-Mazurskiego zatwierdził kolejne projekty do dofinansowania ze środków RPO WIM 2014-2020. 

    Tym razem unijne wsparcie dotyczy infrastruktury uzdrowiskowej, wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz instytucji kultury.


    Wśród wyróżnionych pomysłów znalazł się projekt Gminy Frombork „Uzdrowiskowy teren aktywnego wypoczynku i kinezyterapii z promenadą uzdrowiskową i plażą miejską we Fromborku”, który będzie kosztować ponad 3 mln zł, unijne wsparcie to 2,6 mln zł.

     

    wprowadził: administrator

  • Spotkanie szkoleniowo-informacyjne dla Lokalnych Grup Działania

    2018-12-20 11:30:32

    spotkanie szkoleniowo-informacyjne dla LGD

     

    W dniach 13-14 grudnia 2018 roku, Dyrektor Biura Zarządu reprezentował naszą Lokalną Grupę Działania  w organizowanym przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego spotkaniu szkoleniowo-informacyjnym dla przedstawicieli LGD z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

     

    Celem spotkania była między innymi wymiana dobrych praktyk w dziedzinie praktycznego funkcjonowania programu wdrażającego działania LEADER oraz realizowanych w ramach tego działania projektów, związanych bezpośrednio z rozwojem obszarów wiejskich.


    Istotnym było przedstawienie możliwości współpracy z partnerami międzynarodowymi, podsumowanie wdrażania PROW 2014-2020 w zakresie działania LAEDER, promocja lokalnych produktów i usług z regionu Warmii, Mazur i Powiśla objętego daną LSR oraz znakowanie szlaków turystycznych.


    W spotkaniu oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, udział wzięła Pani Małgorzata Wasilenko- Dyrektor Biura Regionalnego Województwa w Brukseli oraz Pani Katarzyna Panfil- Kierownik Projektów Zespołu ds. zarządzania i koordynacji horyzontalnej Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) w Brukseli.

     

    wprowadził: administrator

  • Wyjaśnienia dotyczące informacji monitorującej realizację biznesplanu / informacji po realizacji operacji

    2018-12-20 11:21:59

    logotypy programu PROW 2014-2020

     

    W załączeniu do wiadomości znajduje się wyjaśnienie w zakresie prawidłowej weryfikacji dokumentów dotyczących monitorowania zobowiązań wynikających z umów zawieranych przez Beneficjentów poddziałania 19.2. "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego PROW na lata 2014-2020.

     

    plik z wyjaśnieniami do pobrania

     

    wprowadził: administrator

Kalendarium wydarzeń

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona prowadzona przez Lokalną Grupę Działania "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej"

Hosting zapewnia:
SOFTEL