Piastowo- Dożynki 2012

fot. archiwum stowarzyszeniaW minioną sobotę 8 września 2012roku rolnicy miejscowości Piastowo gmina Milejewo obchodzili tradycyjne święto plonów czyli Dożynki. Pomimo ciężkiego dla nich roku, a czasem potężnych strat, jakie ponieśli w konsekwencji kapryśnej pogody,  mieszkańcy a zarazem członkowie stowarzyszenia ,, Nasza wieś – Piastowo „  jakie działa we wsi, zdecydowali się na zorganizowanie tej imprezy.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie akcentem religijnym O godz 14.00 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele w Milejewie, w której uczestniczyli rolnicy, ich rodziny, władze gminy i zaproszeni goście. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Po mszy barwny korowód bryczek i koni z Gospodarstwa Agroturystycznego Katarzyny Nazarewicz i Artura Krawczyka, który wiózł poświęcone już dożynkowe wieńce przebył trasę z Milejewa do Piastowa do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Pod Lasem” w którym odbywała się główna impreza dożynkowa Po przybyciu na teren gospodarstwa uroczyście przekazano bochen chleba Z-ca Wójta gminy Milejewo, odbyły się też uroczyste przemówienia i podsumowanie roku. Tradycyjnie też rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i tu spośród pięciu propozycji  wieś Piastowo zabłysnęła przykładem i zdobyła I miejsce wykonując najładniejszy wieniec dożynkowy. Podczas obchodów święta plonów można było posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu zespołu ,, Pogrodzianki”, nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych dla których przygotowano różne gry i zabawy takie jak; przeciąganie liny, rzut podkową do celu, czy rzut kaloszem do celu. Całą  imprezę uświetniła straż pożarna ze wsi Rychnowy demonstrując umiejętności starodawnego wozu strażackiego oraz OSP z Milejewa, która zademonstrowała nowoczesny sprzęt gaśniczy, pokazując jego możliwości. Późnym popołudniem przy blasku ogniska można było spróbować smacznej grochówki czy bigosu, jak również rozbrzmiały dźwięki kapeli która przygrywała porywając do tańca strudzonych ale zadowolonych rolników mieszkańców wsi Piastowo.

Stowarzyszenie ,, Nasza wieś – Piastowo „

 

wprowadził: administrator

Kalendarium wydarzeń

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona prowadzona przez Lokalną Grupę Działania "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej"

Hosting zapewnia:
SOFTEL