OWIES- Wizyta studyjna, czyli praktycznie o ekonomi społecznej

o.w.i.e.s.Jeżeli jesteś przedstawicielem organizacji pozarządowej i interesuje Cię jak działają podmioty ekonomii społecznej na obszarach wiejskich, szukasz inspiracji bądź informacji na temat ich funkcjonowania, ta oferta jest dla Ciebie. Do 7 kwietnia 2011 przyjmowane są zgłoszenia do udziału w bezpłatnej wizycie studyjnej. Termin wyjazdu: 14-15 kwietnia 2011.

Uczestnicy wyjazdu będą mogli zobaczyć, jak w praktyce funkcjonują, z jakimi problemami się borykają oraz jakie korzyści ze swojej działalności czerpią podmioty ekonomii społecznej w małych miejscowościach. W ramach wizyty przewidziano spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia „Nasze Gady”, które jest dobrym przykładem aktywnej organizacji działającej na rzecz swojej społeczności. Jednym z kluczowych sukcesów tego stowarzyszenia jest własnoręcznie stworzony piec ceramiczny, dzięki któremu mieszkańcy mogą wytwarzać własne produkty lokalne. W programie wizyty są też Lawendowe Pola – miejsce inspirujące, powstałe z inicjatywy warmińskiego Stowarzyszenia Artystyczno-Ekologicznego „Ręką Dzieło”. Jego członkowie, wykorzystując walory przyrodnicze i twórcze podejście do życia, mają w swoim dorobku produkt budownictwa ekologicznego, potrafią własnoręcznie tworzyć kosmetyki na bazie naturalnych składników (m.in. rosnącej tam lawendy), a także artystyczną biżuterię przy wykorzystaniu np. z samodzielnie przygotowanego filcu.
Podczas wyjazdu będzie też okazja, by przekonać się, jak ważna jest uwaga i czas poświęcony młodzieży i jej problemom. Wizytujący poznają uczestników Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej „Ul” w Morągu i ich opiekunki. Jeszcze do niedawna określani mianem „trudnej młodzieży”, dziś MKIS-owcy znani są m.in. z pokazów fire-show jako grupa tancerzy z ogniem „Fire Proud”. Ostatnim punktem wizyty będą trzy miejscowości należące do Partnerstwa „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych będą mogli zobaczyć, jak dzięki aktywnym mieszkańcom zwyczajne Kadyny stały się Cesarskie, a także odbędą spacer po ścieżkach, którymi niegdyś chadzał sam Cesarz Wilhelm II. Mieszkańcy Pogrodzia – „Wioski Dzieci” – zdradzą swój przepis na sukces aktywnej społeczności, podpowiedzą, jak dzięki ekonomii społecznej zwiększyć swoje szanse na rozwój. W Suchaczu wizytujący poznają sposób lokalnej organizacji na promocję regionu, miejscowości oraz historii z nią związanej. To tutaj w XV wieku flota kaperska (piratów polskich) pokonała dwukrotnie liczniejszą flotę krzyżacką. Na cześć tamtego wydarzenia Suchacz stał się „Wioską Kaperską”.
Zainteresowani udziałem w wizycie studyjnej proszeni są o wypełnienie zgłoszenia dostępnego na stronie internetowej www.owies.org.pl oraz przesłanie go na adres j.ocalewicz@eswip.pl do 7 kwietnia 2011.

Ksenia Kowalska
specjalistka ds. informacji i promocji
Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Elblągu przy Elbląskim Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
ul. Zw. Jaszczurczego 17, Elbląg 82-300, tel. 55 642 18 85
www.elblag.roEFS.pl

 

 

wprowadził: administrator

Kalendarium wydarzeń

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona prowadzona przez Lokalną Grupę Działania "Partnerstwo Północnej Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej"

Hosting zapewnia:
SOFTEL